Būsto mikroklimato įtaka sveikatai

Būsto mikroklimato įtaka sveikatai

Atrodo, esi sveikas ir neturi jokių nusiskundimų, tačiau kartą išeini į lauką, įkvepi gaivaus oro ir namo grįžęs supranti, kad pasivaikščiojimas davė daugiau žalos, negu naudos. Imi čiaudėti, akys ašaroja, jautiesi blogai. Ta „blogybė“ vadinasi alergija. Pajutus, kad esi alergiškas pirmiausias žingsnis, ką turi padaryti, yra rasti alergijos sukėlėjus.

Alergiški žmonės labiausiai nelaukia pavasario, kai ima žydėti medžiai ir žmonėms pasireiškia patys įvairiausi simptomai. Tačiau ši alergijos rūšis yra sezoninė, alergija būna ir nuolatinė. Žmonės būna alergiški kone viskam: maistui, cheminėms medžiagoms, vabzdžių įkandimams, augalams ir kt. Kol žmogus nesusiduria su alergenu, jis nejaučia jo keliamo poveikio organizmui. Alergija pasireikšti gali skirtingai: čiauduliu, dusimu, bėrimu, ašarojimu ir kt. Tačiau, ką daryti tuomet, jei alergenas yra namuose, kuriuose gyvenate?

Alergiją namuose dažniausiai kelia bloga ventiliacija ir prastos gyvenimo sąlygos. Jei namai retai vėdinami, juose per daug drėgmės, ima veistis pelėsis. Taip pat alergiją gali kelti seni čiužiniai, pūkiniai patalai, nešvarios pagalvės – tiksliau tariant, ta vieta, kurioje mes kasnakt miegame ir praleidžiame itin daug laiko. Nemažai prisisdeda ir nuolatinis rūkymas namuose bei naminių gyvūnėlių laikymas, kilimų gausa. Patikimiausias būdas atsikratyti alergenų yra namų vėdinimas. Reikia prižiūrėti kambarius, ypač miegamąjį, kasdien atidaryti langus ir gerai juos išvėdinti. Kad nesiveistų erkutės, kambarius reikia palaikyti vėsius ir sausus, žinoma, ir švarius. Prie alergijos sukėlėjų prisideda ir netinkamas sienų apšiltinimas, jei namas apšiltintas iš išorės, tada namuose bus ne tik šilta, bet ir sausa. Jei šiltinama ir iš vidaus, sienos ims drėkti, o tada ir pelėti.

Lauke gausu bakterijų, virusų, įvairių alergenų, kurie gali paveikti mūsų sveikatą ir savijautą. Namus reikia susikurti ir palaikyti tokius, kad iš užteršto lauko į juos grįžę jaustumėtės tarsi atėję į SPA, kuriame gera, malonu ir sveika.