Dulkės namuose

Dulkės namuose

Ne retam patinka, kad jų namus puošia puikūs pačiais gražiausiais raštais išmargintas didžiulis kilimas. Bet galbūt kitam dar labiau nei kilimas patinka gražuolė kiliminė danga. Kiliminė danga neretai puošia svetainės grindis, bet ir kitą nemažiau svarbią namų erdvę – miegamąjį. Žinoma, atrodo, kad kilimas ar kiliminė danga atrodo daug patraukliau ir išvaizdžiau ar gal net prabangiau. Bet laikui bėgant nebesinori būti namuose, nes juos užkariavo nelauktas ir nemielas svečias – dulkės.

Atrodo dulkės tokios nekaltos mažos vos kartais pastebimos dalelės, bet vargo ir kantrybės kovojant su jomis pareikalauja žymiai daugiau, nei jas mes pastebime savo namuose. Tik deja retas, kuris susimąsto kaip ir iš kur jos atsiranda. Labai daug dulkių patenka į namus iš lauko nuo pravažiavusių mašinų, žiedadulkės. O jos atsiranda per laiką dylant baldams, apdailos detalėm, nuo knygų ar laikraščių. Nemažai dulkių palieka ir pats žmogus, tai negyvos odos ląstelės. Dulkių kiekį padidina po namus vaikštantys keturkojai vaikštantys, bėgiojantys ir striksintys augintiniai (negyvos odos dalelės, plaukai). Dulkių sujudimui įtakos turi daug ir pastoviai judantys vaikai. Beta kaip bebūtų patys didžiausi dulkių „kaupikai“ yra kilimai ir kiliminės dangos, juos sunku ypatingai švariai išvalyti.

Dulkės sukelia rimtas problemas ne tik suaugusiam žmogui, bet jos dar rimtesnės yra tada, kai namuose yra mažų vaikų. Sunkios dulkių dalelės greičiau nusėda ant horizontalių paviršių, o lengvos sklando ore ir nereta papuola į kvėpavimo takus. Nesirūpinant dulkių šalinimu laikui bėgant išsivysto alergija, pradeda sausėti akys, alerginė astma. Alergija paūmėja pradėjus vėsti orams, prasidėjus šildymo sezonui. Tuo metu kai daugiau laiko praleidžiame uždaroje patalpoje ir mažiau vėdinama.

Todėl suprantama, kad nors ir už lango yra jau kur kas vėsiau nei vasarą, bet esant už lango dar pakankamai  šiltiems orams daugelis didesniąją laiko dalį praleidžia lauke. Vis daugiau žmonių renkasi ilgus pasivaikščiojimus atokesnėse vietose, kur švaresnis, gaivesnis, mažiau užterštas oras.