Statybų sezonas jau baigėsi, prasideda laikas, kai geriau neturėti jokių svarbių darbų ne po stogu. O jei stogo darbai prieš žiemą dar nebaigti? Tada jau bėda.
Nereikia priminti, kad pastato stogas yra vienas svarbiausių jo elementų. Sienos gali būti ne itin gerai apšiltintos, langai ne pačios aukščiausios klasės, bet, kad pro stogą pustytų, ar tekėtų vanduo – situacija artima katastrofai.
Ko svarbiausia nepamiršti prieš žiemą?
Klausiame MB „Sidorama” atstovo – Simono.
Esminis klausimas labiausia palies vandens patekimą į pasatą. Vanduo, prasiskverbdamas į pastato vidų pro nesandarų stogą, palengva žalos visą statinio konstrukciją. Pirmiausia dėl nesandarumų kentės stogo laikančioji mediena. Dėl vandens įtakos praradusi savo savybes mediena nebegalės išlaikyti tvirtinimo elementų, o su jais kartu ir stogo dangos. Dažniausia tai pastebima po kiekvienos stipresnės audros, kai stogų dangos paprastai būna tiesiog lengvai nuplėšiamos.
Kad išvengti šitų bėdų būtina:
- Teisingai įsirengti lietaus nuvedimo sistemą;
- Apskardinti kaminą;
- Uždėti kitus, numatytus stogo lankstinius;
Tik teisingai atlikus visus numatytus skardos montavimo darbus, bus užkirstas kelias vandens patekimui į stogo konstrukcijas.
Gaila, bet didelė dalis daromų klaidų prasideda ir nesilaikant gamintojų ir projektuotojų reikalavimų. Žinoma, eksperimentai, gerai, bet kai jie ne vietoje, įgyta patirtis gali būti per daug brangi.
(Iš asmeninio MB „Sidorama” archyvo)
Kas statistiškai dažniausia griauna pastato stogą:
- Nesandari, per siaura arba ne taip uždėta difuzinė stogo plėvelė;
- stogo konstrukcijai naudojama ne pakankamai išdžiovinta mediena;
- Nesandarumai ties stogo dangos jungtimis;
- Prastai pasirinkti tvirtinimo elementai;
- Interpretacijos montuojant stogo dangą ir jos tvirtinimo mazgus
Ir žinoma svarbu pasirinkti tokias statybines medžiagas, kurios būtų atsparios įvairioms orų sąlygoms. Visgi stogas, privalės atlaikyti pakankamai daug ir ilgai, todėl geriau nežiūrėti į šitą pastato dalį pro pirštus.