Kas yra hepatitas?

Kas yra hepatitas?

Hepatitas tai uždegiminė kepenų būklė. Dažniausiai ją sukelia virusinė infekcija, tačiau yra ir kitų galimų hepatito priežasčių. Tai apima autoimuninį hepatitą ir hepatitą, kuris atsiranda kaip antrinis vaistų, narkotikų, toksinų ir alkoholio rezultatas. Autoimuninis hepatitas yra liga, kuri atsiranda, kai jūsų kūnas gamina antikūnus prieš jūsų kepenų audinį.

Jūsų kepenys yra dešinėje viršutinėje pilvo srityje. Jos atlieka daugybę kritinių funkcijų, turinčių įtakos metabolizmui visame kūne, įskaitant:

  • tulžies gamyba, kuri yra būtina virškinimui
  • toksinų iš jūsų kūno filtravimas
  • bilirubino (suskaidytų raudonųjų kraujo kūnelių produktas), cholesterolio, hormonų ir vaistų išsiskyrimas
  • angliavandenių, riebalų ir baltymų skaidymas
  • fermentų, kurie yra specializuoti baltymai, būtini kūno funkcijoms, aktyvavimas
  • glikogeno (tam tikros formos cukraus), mineralų ir vitaminų (A, D, E ir K) kaupimas
  • kraujo baltymų, tokių kaip albuminas, sintezė
  • krešėjimo faktorių sintezė

Daugelis šiuo metu gyvena su lėtiniu hepatitu B ir C. Daug daugiau žmonių net nežino, kad serga hepatitu.

Gydymo galimybės skiriasi priklausomai nuo to, kokį hepatitą turite. Jūs galite užkirsti kelią kai kurioms hepatito formoms, naudodamiesi skiepais ir laikydamiesi atsargumo priemonių.

Penkios virusinio hepatito rūšys

Virusinės kepenų infekcijos, klasifikuojamos kaip hepatitas, apima hepatitus A, B, C, D ir E. Kiekvienam viruso perdavimo būdui perduodamam hepatitui priskiriamas skirtingas virusas.

Hepatitas A visada yra ūmi, trumpalaikė liga, tuo tarpu hepatitai B, C ir D dažniausiai tampa tęstiniai ir lėtiniai. Hepatitas E paprastai yra ūmus, tačiau ypač pavojingas nėščioms moterims.

Hepatitas A

Hepatitą A sukelia infekcija (HAV). Šis hepatito tipas dažniausiai perduodamas vartojant maistą ar vandenį, užterštą išmatomis iš žmogaus, užsikrėtusio hepatitu A.

Hepatitas B

Hepatitas B perduodamas kontaktuojant su infekciniais kūno skysčiais, tokiais kaip kraujas, makšties sekretas ar sperma, kuriuose yra hepatito B viruso (HBV). Injekcinių narkotikų vartojimas, lytiniai santykiai su užsikrėtusiu partneriu arba skustuvų pasidalinimas su užsikrėtusiu asmeniu padidina hepatito B riziką.

Hepatitas C

Hepatitas C (HCV) perduodamas per tiesioginį kontaktą su užkrėstais kūno skysčiais, paprastai per injekcinius vaistus ir lytiniu būdu. HCV yra viena iš labiausiai paplitusių per kraują plintančių virusinių infekcijų.

Hepatitas D

Taip pat vadinamas delta hepatitu, hepatitas D yra sunki kepenų liga, kurią sukelia hepatito D virusas (HDV). HDV susitraukia per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiu krauju. Hepatitas D yra reta hepatito forma, pasireiškianti tik kartu su hepatito B infekcija. Hepatito D virusas negali daugintis be hepatito B.

Hepatitas E

Hepatitas E yra vandenų liga, kurią sukelia hepatito E virusas (HEV). Hepatitas E daugiausia aptinkamas vietovėse, kuriose trūksta sanitarinių sąlygų, ir dažniausiai atsiranda dėl išmatų, kurios užteršia vandens tiekimą, prarijimą. 

Neinfekcinio hepatito priežastys

Alkoholis ir kiti toksinai

Per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti kepenų pažeidimą ir uždegimą. Tai kartais vadinama alkoholiniu hepatitu. Alkoholis tiesiogiai pažeidžia jūsų kepenų ląsteles. Laikui bėgant, tai gali padaryti ilgalaikę žalą ir sukelti kepenų nepakankamumą bei cirozę. Kitos toksinės hepatito priežastys yra vaistų perdozavimas ir nuodai.

Autoimuninės sistemos atsakas

Kai kuriais atvejais imuninė sistema klaidina kepenis kaip kenksmingą objektą ir pradeda ją pulti. Tai sukelia nuolatinį uždegimą, kuris gali būti nuo lengvo iki sunkaus, dažnai trukdantį kepenų funkcijai. Tai tris kartus dažniau moterims nei vyrams.

Dažni hepatito simptomai

Jei sergate lėtinėmis infekcinėmis hepatito formomis, tokiomis kaip hepatitas B ir C, pradžioje simptomų gali nebūti. Simptomai gali nepasireikšti, kol pažeidimas nepaveiks kepenų funkcijos.

Ūminio hepatito požymiai ir simptomai greitai atsiranda. Jie įtraukia:

  • nuovargis
  • į gripą panašūs simptomai
  • tamsus šlapimas
  • blyškios išmatos
  • pilvo skausmas
  • apetito praradimas
  • nepaaiškinamas svorio metimas
  • geltona oda ir akys

Lėtinis hepatitas vystosi lėtai, todėl šie požymiai ir simptomai gali būti per daug subtilūs, kad juos pastebėtumėte.

Kaip diagnozuojamas hepatitas

Norėdami diagnozuoti hepatitą, pirmiausia gydytojas atsižvelgs į jūsų istoriją, kad nustatytų visus galimus infekcinio ar neinfekcinio hepatito rizikos veiksnius.

Fizinės apžiūros metu gydytojas gali švelniai spausti pilvą, kad pamatytų, ar nėra skausmo ar švelnumo. Gydytojas taip pat gali jausti, ar padidėjusios jūsų kepenys. Jei jūsų oda ar akys geltonos, gydytojas tai pastebės apžiūros metu.

Kepenų funkcijos tyrimai

Kepenų funkcijos tyrimams naudojami kraujo mėginiai, siekiant nustatyti, ar jūsų kepenys veikia efektyviai. Nenormalūs šių tyrimų rezultatai gali būti pirmasis požymis, kad yra problema, ypač jei fiziniame kepenų ligos tyrime nerodo jokių požymių. Aukštas kepenų fermentų kiekis gali reikšti, kad jūsų kepenys patiria stresą, yra pažeistos ar netinkamai veikia.

Kiti kraujo tyrimai

Jei kepenų funkcijos tyrimai yra nenormalūs, gydytojas greičiausiai lieps atlikti kitus kraujo tyrimus, kad nustatytų problemos šaltinį. Šie testai gali patikrinti virusus, kurie sukelia hepatitą. Jie taip pat gali būti naudojami nustatant antikūnus, kurie yra įprasti tokiomis sąlygomis kaip autoimuninis hepatitas.

Ultragarsas

Pilvo ertmės ultragarsas naudoja ultragarso bangas, kad būtų sukurtas jūsų pilvo organų vaizdas. Šis tyrimas leidžia gydytojui atidžiai įvertinti jūsų kepenis ir aplinkinius organus. Tai gali atskleisti:

  • skysčio jūsų pilve
  • kepenų pažeidimas ar padidėjimas
  • kepenų navikai
  • tulžies pūslės anomalijos

Kartais kasa pasireiškia ir ultragarsu. Tai gali būti naudingas testas nustatant nenormalios kepenų funkcijos priežastį.

Kepenų biopsija

Kepenų biopsija yra invazinė procedūra, kurios metu gydytojas paima audinių iš jūsų kepenų mėginį.  Šis tyrimas leidžia gydytojui nustatyti, kaip infekcija ar uždegimas paveikė jūsų kepenis. Jis taip pat gali būti naudojamas tiriant bet kurias kepenų sritis, kurios atrodo nenormalios.

Kaip gydomas hepatitas

Gydymo galimybės nustatomos atsižvelgiant į tai, kokį hepatitą turite, ir ar infekcija yra ūminė, ar lėtinė.

Hepatitas A

Hepatitui A paprastai nereikia gydymo, nes tai trumpalaikė liga. Jei simptomai sukelia didelį diskomfortą, gali būti rekomenduojamas lovos rėžimas. Jei vemiate ar viduriuojate, vykdykite gydytojo nurodymus dėl mitybos.

Šią infekciją galima užkrėsti hepatito A vakcina. Dauguma vaikų skiepijami nuo 12 iki 18 mėnesių. Tai yra dviejų vakcinų serija. Skiepijama nuo hepatito A taip pat galima suaugusiesiems ir ją galima derinti su hepatito B vakcina.

Hepatitas B

Ūminiam hepatitui B nereikia specialaus gydymo. Lėtinis hepatitas B gydomas antivirusiniais vaistais. Ši gydymo forma gali būti brangi, nes ji turi būti tęsiama keletą mėnesių ar metų. Lėtinio hepatito B gydymui taip pat reikia reguliarių medicininių įvertinimų ir stebėjimo, siekiant nustatyti, ar virusas reaguoja į gydymą.

Hepatito B galima išvengti skiepijantis. Rekomenduojama skiepyti visus naujagimius. Trijų vakcinų serija paprastai užbaigiama per pirmuosius šešis vaikystės mėnesius. Vakcina taip pat rekomenduojama visiems sveikatos priežiūros ir medicinos darbuotojams.

Heatitas C

Antivirusiniai vaistai yra naudojami gydyti tiek ūminę, tiek lėtinę hepatito C formas. Žmonės, kuriems išsivysto lėtinis hepatitas C, paprastai gydomi antivirusinių vaistų deriniu. Jiems taip pat gali prireikti papildomų tyrimų, kad būtų nustatyta geriausia gydymo forma.

Žmonėms, kuriems dėl lėtinio hepatito C išsivysto cirozė (kepenų randai) ar kepenų ligos, gali būti persodinti kepenimis. 

Hepatitas D

Šiuo metu nėra antivirusinių vaistų hepatitui D gydyti. Vaistas, vadinamas alfa interferonu, gali būti naudojamas hepatitui D gydyti, tačiau jis pagerėja tik maždaug 25–30 procentų žmonių.

Hepatito D galima išvengti pasiskiepijus nuo hepatito B, nes norint užsikrėsti hepatitu D, būtina užsikrėsti hepatitu B.

Hepatitas E

Šiuo metu nėra specifinių medikamentinių gydymo būdų hepatitui E gydyti. Kadangi infekcija dažnai būna ūmi, ji paprastai išnyksta savaime. Žmonėms, sergantiems šia infekcija, dažnai patariama tinkamai pailsėti, gerti daug skysčių, gauti pakankamai maistinių medžiagų ir vengti alkoholio. Tačiau nėščioms moterims, kurioms išsivysto ši infekcija, reikia atidžiai stebėti ir prižiūrėti.

Autoimuninis hepatitas

Kortikosteroidai, tokie kaip prednizonas ar budezonidas, yra ypač svarbūs ankstyvame autoimuninio hepatito gydyme.  Į gydymą dažnai įtraukiamas azatioprinas (Imuran), vaistas, slopinantis imuninę sistemą. Jis gali būti vartojamas su steroidais arba be jų.

Kiti imunitetą slopinantys vaistai, tokie kaip mikofenolatas (CellCept), takrolimuzas (Prograf) ir ciklosporinas (Neoral), taip pat gali būti naudojami kaip azatioprino alternatyvos gydymui.

Patarimai, kaip užkirsti kelią hepatitui

Higiena 

Geros higienos praktika yra vienas pagrindinių būdų išvengti užsikrėtimo hepatitu A ir E. Jei keliaujate į besivystančią šalį, turėtumėte vengti:

  • vietinis vanduo
  • ledų
  • žalių arba nepakankamai paruoštų vėžiagyvių ir austrių
  • žali vaisiai ir daržovės

Hepatitų B, C ir D, užkrėsti per kraują, galima išvengti:

  • Neneliesti neiaškių adatų
  • Nenaudoti svetimų skustuvų
  • Nenaudoti kažkieno dantų šepetėlio
  • Neliesdami išsiliejusio kraujo

Hepatitais B ir C taip pat galima užsikrėsti per lytinius santykius ir intymiai seksualinio kontakto metu. Saugaus sekso praktika gali padėti sumažinti infekcijos riziką.

Skiepai

Vakcinų naudojimas yra svarbus hepatito prevencijos raktas. Skiepijama tam, kad būtų užkirstas kelias hepatito A ir B išsivystymui. 

Hepatito komplikacijos

Lėtinis hepatitas B ar C dažnai gali sukelti rimtesnių sveikatos problemų. Kadangi virusas veikia kepenis, žmonėms, sergantiems lėtiniu hepatitu B ar C, gresia:

  • lėtinė kepenų liga
  • cirozė
  • kepenų vėžys

Kai jūsų kepenys nustoja normaliai veikti, gali atsirasti kepenų nepakankamumas. Kepenų nepakankamumo komplikacijos apima:

  • kraujavimo sutrikimai
  • skysčio kaupimasis jūsų pilve, žinomas kaip ascitas
  • padidėjęs kraujospūdis venose, patenkančiose į jūsų kepenis, žinomos kaip portinė hipertenzija
  • inkstų nepakankamumas
  • kepenų encefalopatija, kuri gali apimti nuovargį, atminties praradimą ir pablogėjusius protinius sugebėjimus dėl toksinų, tokių kaip amoniakas, turinčių įtakos smegenų funkcijai, kaupimosi
  • kepenų ląstelių karcinoma, kuri yra kepenų vėžio forma
  • mirtis

Žmonės, sergantys lėtiniu hepatitu B ir C, yra skatinami vengti alkoholio, nes jis gali paspartinti kepenų ligas ir nepakankamumą. Tam tikri papildai ir vaistai taip pat gali paveikti kepenų veiklą. Jei sergate lėtiniu hepatitu B ar C, prieš pradėdami vartoti naujus vaistus, pasitarkite su gydytoju.