Vastu shastra

Vastu shastra

Žodis vastu sanskrito kalboje reiškia “būstą ar namą su atitinkamu žemės sklypu”, o shastra  – “doktrina, moko”.

Vastu shastra – tai mokslas apie architektūrą ir statybą.

Į šį mokslą įtraukta nemažai Indijos tradicijų bei budistų tikėjimo. Pagrindiniai Vastu shastra principai – geometriniai raštai ir simetrija, todėl šis mokslas susijęs su namų projektavimu ir statyba. Kiekviena medžiaga, esanti visatoje, spinduliuoja teigiamą arba neigiamą energiją. Vastu shastra siekia sudaryti maksimalų kiekį teigiamos energijos apie žmogų ir taip sumažinti neigiamą energiją.

Vastu shastra principai yra kilę iš vienos seniausių induizmo šventųjų knygų – Sthapathya Veda. Toje knygoje nurodomas namų dizainas ir maketavimas, miestų, sodų, kelių, parduotuvių ir kitų viešojo naudojimo vietų planavimas bei statymas. Vastu shastra sudaro penki elementai: žemė, ugnis, oras, vanduo ir erdvė. Žemė yra pats svarbiausias elementas, nes turi didžiausią reikšmę žmogaus gyvenime. Ji spinduliuoja energiją, todėl reikia kreipti dėmesį prieš statant būstą į dirvožemį, sklypą, jo formą ir dydį. Vanduo – antras pagal svarbą elementas. Pagal Vastu shastra objekai, kuriuose yra vandens, pavyzdžiui, baseinai ar akvariumai, turi būti statomi šiaurės rytuose, nes ta kryptis atneša namams laimę. Ugnis yra pietryčių elementas, todėl namuose krosnis ir elektros prietaisai turi būti pietryčių pusėje. Oras yra šiaurės rytų elementas, todėl į tai turi būti atsižvelgiama dedant duris ir langus. Penktasis elementas – erdvė. Pagal Vastu shastra kiekvienas namas turi turėti atvirą erdvę namo centre.

Remiantis šiuo mokslu ir statant namą būtina įterpti visus elementus, jei norima, kad namuose vyrautų harmonija ir ramybė.Kosminių jėgų harmonija leidžia žmogui patogiai gyventi. Būtent todėl Indijos šventyklos, kurios buvo pastatytos remiantis Vastu shastra, tebestovi ir dabar. Tokių architektūrinių stebuklų neįmanoma pastatyti net remiantis šiuolaikinėmis, moderniomis technologijomis. Vastu shastra siejamas su Feng shui, kadangi atskleidžia ryšį tarp žmogaus ir jo būsto. Tiek Vastu shastra, tiek ir Feng shui nėra plačiai naudojami, nes šių mokslų principai nėra aiškiai išversti, be to yra sunkiai pritaikomi šiuolaikinėje kultūroje.