Veido erkutės atsiradimo priežastys ir gydymas

Veido erkutės atsiradimo priežastys ir gydymas

Mums įprasta jog gamtoje knibždėte knibžda daugybė plika akimi nematomų gyvių. Bet pamirštame, kad ir žmogaus odoje neretai aptinkama iki 100 skirtingų rūšių erkučių. Atrodo keista ir dažnai pasidaro baugu pagalvojus, kad ne itin simpatiški parazitai vaikšto ant mūsų odos. Bet kol žmogaus imunitetas yra stiprus mums jos yra nepavojingos. Tik pradėjus silpti imunitetui jos gali pradėti intensyviau daugintis ir atakuoti sukeldamos uždegimą jautriausias vietas t.y. veido odą ir akis. Dažniausiai aptinkamos dvi rūšys: Demodex folliculorum ir Demodex brevis.

Demodex folliculorum apsigyvena blakstienos plauko folikule, o kartais net išlenda į veido paviršių apsidairyti, susirasti maisto atsargų ir gal net netikėtai pavyks susirasti sau tinkamą porą su kuria galbūt galės palikti dar daugiau palikuonių.

(Demodex folliculorum)

Demodex brevis yra šiek tiek mažesnės ir apvalesnės formos, o jų gyvenimas dažniausiai verda blakstienos plauko riebalinėje liaukoje.

(Demodex brevis)

Šiluma patinka visiems tad nenuostabu, kad erkučių suaktyvėjimas labiau gali pasijausti šiltuoju laiku, išsimaudžius vonioje arba po pirties. Pirmieji akių erkutės simptomai pasireiškia išsausėjusiomis akimis, pastorėja akių vokai, krenta blakstienos, niežti, ties akimi gali pradėti pleiskanoti. Veido oda ne išimtis gali pradėti perštėti, parausta, iškyla daug pūlingų spuogų, riebaluojasi, visada yra blizgi. Jų gyvenimo trukmė kelios savaitės, kadangi jos bijo dienos šviesos nemalonus veido perštėjimas dažniausiai pasireiškia vakare. Prie visų neigiamų dalykų yra ir teigiama pusė, kad bent jau erkutės nesituština. Jų ekskrementai saugomi viduje iki jų mirties, o po mirties jos atpalaiduoja savo letenas ir kartu savo gniaužtus taip jos iškyla į paviršių ir taip papildo riebalinį sluoksnį, drėkina odą.

Norint susilpninti erkučių dauginimąsi pirmiausiai reikėtų sustiprinti nusilpusį imunitetą, vengti stresinių situacijų. Žinoma, būtina reguliuoti ir mitybos įpročius, vengti aštraus maisto, saldumynų ir miltinių produktų. Šitie produktai pagrindiniai maisto šaltiniai mūsų organizme esantiems parazitams. Patariama atsikratyti sena kosmetika ir jos priedais. Geriausiai naudoti kosmetiką mažomis vienkartinėmis pakuotėmis arba su paspaudžiamu, nes tada erkutės praranda galimybę patekti į buteliuką. Prie viso to rekomenduojama kasdien keisti patalynę ir kuo dažniau plauti pagalvę ir antklodę. Simptomai gydantis dažniausiai išnyksta, bet visiškai atsikratyti erkučių neįmanoma, todėl organizmui nusilpus jos vėl gali suaktyvėti.

Esame gamtos dalis todėl norim ar ne tenka susidurti ir su nepageidaujamais parazitais. Ne visada gera ar net ne priekaištinga higiena gali apsaugoti nuo nemalonumų. Bent kažkiek norint sau padėti reikėtų prižiūrėti maisto racioną, kruopščiai rūpintis oda, nevartoti kito žmogaus kosmetikos. Tik nuolat save puoselėjant ir konsultuojantis su specialistais padėsime sau.